Pula, Chorwacja; Stare Miasto – spacer wirtualny

Data wykonania: 2015-08-20.

Zgodnie z rzymską metodą budowania miast oś miasta tworzyły dwie ulice: cardo – biegnąca z północy na południe i decumenus – biegnąca ze wschodu na zachód. W miejscu przecięcia tych ulic znajdowało się forum, czyli rynek miejski.
Forum w Puli nie jest najbardziej znanym miejscem w Puli, ponieważ większość ludzi kojarzy Pulę z rzymskim amfiteatrem, znanym Areną, jednym z lepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich na Świecie.
na forum w Puli znajduje się typowa dla podobnych do Puli miasteczek architektura. Jednym ze znajdujących się tam budynków jest budynek namiestnika weneckiego, a także pozostałości po świątyni rzymskiej.

najbardziej znanym obiektem w Puli jest dobrze zachowany amfiteatr zwany areną, na którym w starożytności odbywały się walki gladiatorów. Niestety z amfiteatru pozostał właściwie tylko wieniec zewnętrznych ścian, wiele ścian tworzących korytarze okalające widownię zostało rozebranych i w części wywiezione do Wenecji, która sprawowała protektorat nad Pulą. Mimo to Arena uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych amfiteatrów rzymskich na świecie.

Technika:
aparat: Canon
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/125 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Pula (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.