Park Pokoju i Kościól Pokoju w Jaworze

Data wykonania: 2015-05-16.


Kliknij w obrazek powyżej, aby otworzyć panoramę

Park Pokoju w Jaworze to dawny plac cmentarny przy Kościele Pokoju, jednym z trzech kościołów protestanckich zbudowanych w wyniku ustaleń Pokoju Westfalskiego, zawartego na zakończenie wojny trzydziestoletniej.

Pierwszy z tych kościołów wybudowano w Głogowie. Jednak nie przetrwał on pożaru, który strawił go w XIX w. Pozostałe dwa z Kościołów Pokoju (w Świdnicy i w Jaworze) przetrwały do dzisiaj.

Jaworski Kościół Pokoju jest największy ze wspomnianych trzech kościołów, choć kościół w Świdnicy jest w stanie pomieścić o 1/3 więcej ludzi. Przyczyną różnicy pojemności jest organizacja wewnętrzna i konstrukcja empor w obu kościołach. Zewnętrzny obrys kościoła w jaworze jest większy od świdnickiego. Jeśli wierzyć informacjom znalezionym w Internecie, to Kościół Pokoju w Jaworze jest największym budynkiem drewnianym o przeznaczeniu sakralnym w Europie.

Wpisany został on na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Należy pamiętać, że Parku Pokoju do 1972 był przykościelnym cmentarzem ewangelickim, niestety cmentarz ten decyzją władz komunistycznych zlikwidowano. Dopiero w roku 2005 postawiono tablicę pamiątkową informującą o fakcie, że w tym miejscu istniał cmentarz. Odbyło się to 350. rocznicę wybudowania Kościoła Pokoju. Napisy wyryte na tej tablicy głoszą m. in., że „…miejsce, na którym stoisz, jest Ziemią Świętą”.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 2, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Świdnica (dolnośląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.