Plac Istvana Dobo w Egerze, Węgry

Data wykonania: 2015-06-05.

Chyba każdy dorosły Polak, który ma prawo do spożywania trunków na bazie alkoholu zetknął się z winem o nazwie Egri Bikaver, które zwie się po polsku Byczą Krwią.
To charakterystyczne czerwone wino pochodzi z okolic Egeru, miasta w dzisiejszych północnych Węgrzech (dla Węgrów to pojęcie ma całkiem inne znaczenie, bo obejmuje tereny dzisiejszej Słowacji), leżące na wschód od Budapesztu, niedaleko graniczy ze Słowacją.
Wg wikipedii Eger to „…miasto (56,5 tys. mieszkańców w I 2011 r.) na Węgrzech, położone nad potokiem Eger, między Górami Bukowymi i górami Mátra. Stolica komitatu Heves. Znane przede wszystkim z wina Egri Bikavér oraz z obrony zamku przed Turkami. Uzdrowisko ? źródła wód termalnych”.
Na panoramie przedstawiony jest plac Istvana Dobo, dowódczy obrony Egeru przed Turkami (na placu znajduje się jego pomnik). Obrona ta jest przykładem postawy patriotycznej. Garstka obrońców zamku, składająca się głównie z „pospolitego ruszenia” a nie z wyćwiczonej armii, w roku 1552 stawiła czoło – o ile wierzyć przekazom – około 40-tysięcznej armii tureckiej, zmuszając ją do odwrotu po 40 dniach oblężenia.
W centralnym punkcie placu znajduje się kościół Minorytów – podobno najpiękniejsza budowla barokowa a Węgrzech. Do kościoła przylega z jednej strony ratusz, a z drugiej klasztor. Z placu widać też górujący nad placem zamek.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/80 s, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Eger (Węgry)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.