Jak oglądać

Zdjęcia panoramiczne 360°, które znaleźć można na tej stronie dają poczucie znajdowania się w wirtualnej rzeczywistości, stąd nieraz są nazywane VR (z ang. virtual reality = wirtualna rzeczywistość), lub QTVR (QuickTime Virtual Reality = wirtualna rzeczywistość za pomocą programu QuickTime firmy Apple).

Na stronie niniejszego serwisu umieszczona jest zazwyczaj po jej otwarciu miniaturka panoramy:

panorama_na_stronie

Po umieszczeniu nad miniaturką kursora myszki ukazuje się znak symbolu odtwarzania, co wskazuje na to, że aby otworzyć panoramę należy kliknąć w jej miniaturkę. W tym samym oknie, co miniaturka powinna otworzyć się panorama.

Na starej wersji strony działa skrypt sam rozpoznaje w jaki sposób wyświetlić panoramę. Preferowane jest oglądanie panoram za pomocą playera Deval VR, ale jeśli macie Państwo zainstalowany Flash player, to panorama powinna otworzyć się za pomocą tego dodatku do przeglądarki.
Nowa wersja strony powstała, by nie było potrzeba korzystać z Adobe Flash Playera na urządzeniach Apple’a, np. iPady i iPhony i na najnowsze wersje Androida (poczynając od wersji 4.3). Na tej strony używana jest technologia zwana HTML5. W chwili obecnej nie wszystkie moje panoramy i wycieczki są przygotowane dla tej technologii.
Jeśli nie zobaczą Państwo panoramy, oznacza to, że nie ma na Państwa komputerze zainstalowanego odtwarzacza Flash Player, lub korzystacie Państwo z urządzenia mobilnego działającego w oparciu o HTML5, a panorama i wycieczka nie została do tego urządzenia jeszcze przygotowana. W takim przypadku zachęcam do powrotu na moją stronę za jakiś czas. Stopniowo będę przystosowywał panoramy i wycieczki do pracy w HTML5.

Wyświetlona panorama – jak wspomniano – zawiera więcej, niż to, co ukaże się w pierwszej chwili na ekranie. Aby zobaczyć więcej należy sterować panoramą: powodować obrót w prawo, lewo, w górę w dół. Służy do tego menu nawigacyjne lub wprost można to robić urządzeniem wskazującym (myszka, touchpad, trackpoint, czy po prostu palce na urządzeniach mobilnych.

Na wyświetlonej panoramie znajduje się zestaw ikonek – przycisków nawigacyjnych umożliwiających obracanie panoramą, powiększanie i zmniejszanie panoramy itd. Warto poszukać wśród nich ikonki odpowiadającej za powiększanie panoramy na pełny ekran., ponieważ taki sposób oglądania w przypadku panoram zapewnia największe wrażenia.

Sterowanie panoramą:

 • aby obrócić panoramę w lewo, prawo, w górę lub w dół:
  • kliknąć na obrazie myszką lub urządzeniem wskazującym i trzymając wciśnięty lewy klawisz i „pociągnąć” po panoramie w wybranym kierunku
  • pociągnąć palcem panoramę w wybranym kierunku/li>
 • aby powiększyć lub pomniejszyć obraz (zmienić pole widzenia):
  • pokręcić kółkiem myszki:lub
  • na urzadzeniach mobilnych „szczypać obraz (zmniejszanie) lub rozsuwać palce przyłożone do wyświetlacza(powiększanie)
   albo
  • wcisnąć na klawiaturze lewy klawisz SHIFT aby powiększyć obraz
  • wcisnąć na klawiaturze lewy klawisz CTRL, aby zmniejszyć obraz.

Menu nawigacyjne, które zazwyczaj znajduje si na panoramie, zawiera następujące możliwości:

instrukcja0

Oprócz strzałek służących do poruszania panoramą w każdym z kierunków w menu są klawisze do wyświetlania panoramy na pełnym ekranie i do uruchamiania i wstrzymywania automatycznej rotacji panoramy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.