Zielonym szlakiem z Kuźnic na Kasprowy Wierch

Data wykonania: 2013-09-08.
[pano file=”../tours/kasprowy_wierch/” title=”Kasprowy Wierch” alt=”kasprowy Wierch” preview=”../wp-content/uploads/2014/03/slider_kasprowy091.jpg” width=”810″]
Nazwa Kasprowy Wierch pochodzi od leżącej u podnóży szczytu Hali Kasprowej, a ta z kolei według podań ludowych od imienia lub przezwiska jej właściciela ? górala Kaspra. Zbudowany jest ze skał krystalicznych (granodioryty i pegmatyty), mimo położenia w młodszej części Tatr zbudowanej ze skał osadowych. Należy bowiem do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej.

Strome stoki (niemal ściany) opadają tylko do Doliny Kasprowej. Znajduje się w nich kilka żlebów, z których najbardziej znany jest Żleb pod Palcem. Z wszystkich pozostałych stron szczyt Kasprowego Wierchu dostępny jest bez problemu.
Tuż poniżej wydłużonego wierzchołka Kasprowego Wierchu, na wysokości 1959 m n.p.m. stoi budynek, w którym znajduje się bar, restauracja, kiosk, poczekalnia dla czekających na zjazd kolejką, przechowalnia nart, WC oraz zimowa stacja TOPR. Od budynku do Suchej Przełęczy prowadzi brukowany kamieniem spacerowy chodnik o długości ok. 200 m.
W rejonie szczytu botanicy znaleźli stanowiska kilka bardzo rzadkich roślin, które w Polsce występują tylko w Tatrach i to w niewielu tylko miejscach: mietlica alpejska, sit trójłuskowy i wiechlina tatrzańska[1].Opis zaczerpnięty ze strony http://pl.wikipedia.org/wiki/Kasprowy_Wierch

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Falcon 8/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/250 , ISO100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Kasprowy Wierch (małopolskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.