Zamek książęcy w Trokach/Trokai (Litwa)

Data wykonania: 2014-07-29.

Zamek w Trokach, niedaleko Wilna (Troki są oddalone od stolicy Litwy o ok. 30 km) jest jedną z atrakcji turystycznych Litwy.
Zazwyczaj wycieczki jadące do Wilna zahaczają o tę miejscowość niejako po drodze.
I my trafiliśmy do Trok w drodze do Wilna.
Zamek budzi mieszane uczucia. Dla Litwinów jest czymś bardzo ważnym. To przecież rezydencja pierwszych Wielkich Książąt Litewskich, jeszcze sprzed Unii Polsko-Litewskiej: Giedymina, Witolda.
Na nas zamek zrobił wrażenie czegoś zupełnie sztucznego. W budowli, którą się zwiedza niewiele jest pozostałości z zamku, do którego odnoszą się wszelkie opowieści przewodników wycieczek. Większość zamku jest dwudziestowieczną rekonstrukcją i – jak dla mnie – jest to wyraźnie widoczne. Mimo, że tu i ówdzie w dzisiejszych murach wbudowane są fragmenty zachowanych pozostałości średniowiecznych, to całość robi wrażenie sztuczne i nie czułem w murach tej budowli atmosfery minionych wieków…
Mimo to dziwne byłoby nie skorzystać z okazji i nie wykonać choćby kilku pamiątkowych panoram. Warunki świetlne były z pozoru bardzo dobre, ale na pewno nie dla sprzętu Canon, którym się posługuję. Tak ostre słońce jak w tym dniu jest wyzwaniem zwłaszcza dla osób fotografujących panoramy. Wielkie kontrasty, które w tym dniu panowały były zaporą nie do przeskoczenia dla matrycy Canona, co – niestety – widać na panoramach w tej wycieczce.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/320 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja
lokalizacja: Troki (Trokai) ()

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.