Słoweński kurort: Bled – wirtualny spacer

Data wykonania: 2015-08-16.

Bled jest najważniejszym i najbardziej znanym kurortem Słowenii. Otoczony górami oferuje gościom gorące źródła i atrakcje takie jak zamek i kościółek na wyspie położonej na jeziorze, do której dopłynąć można jedynie specjalnymi łódkami będącymi dla mnie połączeniem weneckiej gondoli z chińską dżonką.
Na wysepce jeszcze przed czasami chrześcijaństwa była słowiańska świątynia na cześć bogini Živy, patronki miłości. Po przyjęciu chrześcijaństwa kapliczka otrzymała imię Maryi. Przy schodach postawiono jeszcze jedną kapliczkę, a przed kościółkiem rzeźbę Marii Magdaleny.

Więcej o tym miejscu na stronie http://www.visitslovenia.pl/o_slowenii/39,237,0,0,Bled.

Oto niektóre informacje, które znajdują się na wspomnianej stronie:

Bled i jego okolica dzięki swojemu naturalnemu pięknu jest jednym z najpiękniejszych miejsc wypoczynkowych w Alpach. Charakteryzuje się leczniczym klimatem umiarkowanym oraz termalną wodą źródlaną. Szczyty Jelovice, Pokljuke, Alp Julijskich i Karavank nie tylko chronią miasteczko przed chłodnymi frontami północnymi, ale też odbijając się w gładzi jeziora zapewniają spokojny, przepełniony pięknem odpoczynek. W miesiącach letnich nie ma tu mgły. Średnie temperatury w czerwcu to +18,7°C, w styczniu -1,2°C. Dzięki gejzerom wód termalnych w dnie jeziora ma ono najdłuższy sezon kąpielowy wśród alpejskich jezior. Naturalne piękno, ciekawa historia, przyjemne położenie geograficzne na południu Alp sprawiają, że Bled stworzony został dla turystyki. Jego charakterystyczne położenie z zamkiem, jeziorem oraz wysepką sprawiają, ze jest on znany i rozpoznawany prawie na całym świecie. Na wysepce jest kościółek Maryji Wspomożycielki, a w nim znajduje się dzwon życzeń z 1543 roku. Okolice Bleda oferują całe mnóstwo ciekawostek i piękna – warto je odkryć.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/100 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Bled (Słowenia)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.