Hum, Chorwacja (Croatia) – najmniejsze miasto świata

Data wykonania: 2016-07-22.

Podczas pobytu na Istrii staraliśmy się oprócz leżenia na plaży zobaczyć coś ciekawego z atrakcji dostępnych w tym regionie. Niektóre miejsca już znaliśmy, ale były też takie, o których istnieniu dowiedzieliśmy się dopiero będąc na Istrii.
Takim nowym miejscem,do którego o ile się orientujemy, nie docierają zbyt często turyści z Polski jest miasteczko Hum. Wg wikipedii to najmniejsze miasteczko świata.
Miasteczko zamieszkuje podobno tylko 14 mieszkańców. Historia Humu sięga XII w. Wiele z istniejących budowli jest bardzo starych. Po miasteczku spaceruje się jak po żywym skansenie.
W Humie znajduje się wiele miejsc z napisami wykonanymi głagolicą, pismem starosłowiańskim znacznie starszym niż cyrylica. Próbki tego pisma zobaczyć można na panoramie nr 3 z wnętrza bramy miejskiej.
Nie jest łatwo tam trafić,pomocna bardzo jest nawigacja. nas prowadziła po dróżkach, których polecić nie możemy. Nie wiemy jeszcze, czy jest jakiś lepszy dojazd z innego kierunku. My zjechaliśmy na Hum z drogi prowadzącej z Rovinja do Rijeki.
Jak na takie małe miasteczko sporo tu budynków, są nawet aż dwa kościoły. Znaleźć tu można też kilka sklepów z pamiątkami i miejscowymi wyrobami rzemieślniczymi. Działa kilka pensjonatów i gospoda, z której polecamy skorzystać.

Technika:
aparat: Canon
obiektyw: Sigma 8mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/200, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Hum (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.