Giżycko – stolica polskiego żeglarstwa

Data wykonania: 2014-08-01.

Giżycko to jeden z najbardziej znanych w Polsce mazurskich ośrodków turystycznych i żeglarskich. Miasto leży na szlaku wielkich jezior mazurskich. Giżycko nazywane jest nawet „stolicą żeglarstwa polskiego”.
Miasto leży w samym sercu Krainy Wielkich jezior mazurskich. Położone jest nad jeziorami Niegocin, Kisajno (południowa część kompleksu Mamr), Tajty i Wojsak. Niegocin i Kisajno (przez zatokę Tracz) połączone są Kanałem Giżyckim (Łuczańskim), a Niegocin łączy się z kolei Kanałem Niegocińskim z jeziorem Tajty i dalej kanałem Piękna Góra z Kisajnem. Część miasta położona jest na tzw. Wyspie Giżyckiej, przesmyku z każdej strony otoczonego jeziorami i kanałami.
Atrakcją miasta jest między innymi most obrotowy na kanale Giżyckim znajdujący się w ciągu ulicy Moniuszki, otwierany dla umożliwienia żeglugi po kanale przez kilka godzin w ciągu dnia. Ruch kołowy wówczas przez ulicę Moniuszki jest wstrzymany. Podczas okresów, gdy ulica jest nieprzejezdna możliwe jest przejście na drugą stronę kanału przez kładkę nad kanałem. Z kładki można obserwować przepływające kanałem statki, łodzie i jachty.
Tuż obok mostu obrotowego znajduje się zamek krzyżacki, wielokrotnie przebudowywany, dzisiaj już niewiele mający z charakteru gotyckiej budowli ceglanej. W zrewitalizowanym zamku mieści się obecnie hotel St. Bruno.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/640 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: nie, tylko tone mapping
lokalizacja: Giżycko (warmińsko-mazurskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.