Kościól pw. Św. Piotra i Pawła w Chobieni

Data wykonania: 2015-06-27.

Garść informacji, których autorem jest p. Piotr Bieruta znaleźć można na stronie: http://www.lubiniokolice.pl/index.php/zabytki/gmina-rudna/chobienia/65-chobienia-kosciol-par-pw-ss-piotra-i-pawla.

Świątynia zbudowana została na przełomie XV i XVI stulecia. Gruntowna przebudowa budynku odbyła się w latach 1584-1587 z inicjatywy ówczesnego właściciela Chobieni Georga von Kottwitza. Obiekt przebudowywano także w 1780 roku, restaurowano w I połowie XIX wieku oraz, po zniszczeniach z 1945 roku, remontowano w 1962 roku.
Kościół jest jednonawową, orientowaną budowlą z węższym, trójbocznie zakończonym prezbiterium. Do korpusu świątyni od strony przylega zakrystia i dwie kaplice, od strony zachodniej ? masywna wieża o rzucie prostokątnym przechodzącym w oktagon. Korpus nawowy jest oskarpowany i zwieńczony dachem dwuspadowym. Masyw wieży nakryty jest hełmem ostrosłupowy. Ponad nawą znajduje się płaski strop, nad prezbiterium sklepienie kolebkowe z lunetami. W ścianach świątyni zachowane renesansowe epitafia.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 0,6 s, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Chobienia (dolnośląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.