Kościół Pokoju pw Ducha Świętego w Jaworze

Data wykonania: 2015-05-16.

Kościół Pokoju w Jaworze to drugi – w kolejności budowy – z trzech kościołów protestanckich zbudowanych w wyniku ustaleń Pokoju Westfalskiego, zawartego na zakończenie wojny trzydziestoletniej.

Zgodnie z ustaleniami Szwecja zobowiązała cesarza Austro-Węgier, Ferdynanda III do zbudowania trzech kościołów protestanckich na Śląsku. Na mocy dekretu cesarskiego zbudowano wówczas trzy kościoły: pierwszy w Głogowie, drugi właśnie w Jaworze, a trzeci – w Świdnicy.

Warunki zgody na budowy obejmowały wykonanie świątyni z nietrwałych materiałów: drewna, gliny i słomy. Kościoły te nie mogły być zbudowane w ramach miasta (ale nie dalej niż na odległość strzału armatniego od murów miasta), nie mogły przypominać z zewnątrz kościoła, nie zezwalano też na zbudowanie w nich wieży z dzwonem.

Pierwszy z tych kościołów wybudowano w Głogowie. Jednak nie przetrwał on pożaru, który strawił go w XIX w. Pozostałe dwa z Kościołów Pokoju (w Świdnicy i w Jaworze) przetrwały do dzisiaj.

Jaworski Kościół Pokoju, największy ze wspomnianych trzech kościołów, zbudowany został w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa.
Wybudowania kościoła podjął się jaworski mistrz ciesielski Andreas Gamper. Poświęcenie światyni nastąpiło 23. grudnia 1654 r. Kościół jest bogato zdobiony w malowidła wykonywane bezpośrednio na deskach lub na płótnie przytwierdzanym następnie do ścian.. Autorzy wszystkich zdobiących kościół malowideł pracowali pod kierunkiem mistrza Jerzego Flegla z Kowar.

Kościół w Jaworze – jeśli wierzyć informacjom znalezionym w Internecie – największym budynkiem drewnianym o przeznaczeniu sakralnym w Europie. Jest on – oczywiście – jednym z najznamienitszych zabytków w Jaworze. Jego rangę na Świecie potwierdza fakt wpisania tego obiektu na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kościół jest wewnątrz ciemny. Warunki do fotografowania są trudne: światło słoneczne wpadające przez okna jest tak jasne, że nie są w stanie kontrastów oświetlenia przenieść współczesne matryce aparatów cyfrowych. Nie pomógł mi też bracketing ekspozycji, który stosowałem. Wewnątrz kościoła zrobiłem jedną panoramę.

Jeœli chcesz zobaczyć więcej panoram wykonanych w pobliżu, obejrzyj wycieczkę wirtualną.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 6 s, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Jawor (dolnośląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.