Główny rynek w mieście Pag (wyspa Pag, Chorwacja)

Data wykonania: 2015-08-17.

Choć miasteczko Pag nie zostało zbudowane przez Rzymian, a pochodzi z XV w, to jednak zbudowane zostało z \uwzględnieniem klasycznego rzymskiego schematu: główne ulice decumanus, biegnąca ze wschodu na zachód oraz cardo biegnące z północy na południe krzyżują się w miejscu zwanym forum. Dziś to miesce to Glavni gradski trg (Głowny Rynek miejski). To właśnie dokładnie na przecięciu decumanus i cardo ustawiłem aparat do tej panoramy.
Domy, kościoły budynki użyteczności publicznej zostały zbudowane w Pagu z białego kamienia, który zapewnia w mieście chłód w upalne dni. Także wąskie uliczki sprzyjają utrzymaniu cienia przez większość dnia, dzięki czemu gorące lata były i są dla mieszkańców mniej dokuczliwe.
Z białego kamienia zbudowane są również ulice.
Pag słynie z produkcji soli morskiej. W pobliżu miasta znajdują się poldery, na których odparowuje się wodę z wody morskiej otrzymując w ten sposób sól. dzięki produkcji soli miasto było bardzo bogate już od średniowiecza, kiedy to cena soli i cena złota były sobie równe.
Od kilku wieków Pag słynie też z produkcji koronek. W przeciwieństwie do innych regionów koronki z Pagu wykonywane są jednak inną od tradycyjnego szydełkowania techniką. Do ich wykonywania używa się zwykłych igieł, a nie szydełka. W rynku znajduje się muzeum koronek słynne na cały świat.
Miasto jest bardzo dobrze zachowane, posiada ciekawą architekturę i piękne położenie nad brzegiem zatoki. Jest jedną z większych atrakcji turystycznych Chorwacji.

Jeœli chcesz zobaczyć więcej panoram wykonanych w pobliżu, obejrzyj wycieczkę wirtualną.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/400 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Pag (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.