Dom urodzenia Fryderyka Chopina

Data wykonania: 2014-08-10.

Na stronie www.warsawtour.pl można przeczytać między innymi:

„Fryderyk Chopin urodził się w majątku hrabiów Skarbków w Żelazowej Woli, gdzie jego ojciec był guwernerem, a matka spokrewniona ze Skarbkami, pomagała im prowadzić gospodarstwo.
Chopinowie mieszkali w oficynie obok dworu. Kiedy Fryderyk miał siedem miesięcy, rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy.
Według jednej z hipotez, drewniany dwór Skarbków spłonął. Pod koniec XIX wieku na terenie dawnego majątku znajdowała się tylko zrujnowana oficyna. W 1894 roku, dzięki osobistemu wstawiennictwu Milija Bałakiriewa (rosyjskiego pianisty i wielbiciela Chopina) u cara, przed oficyną stanął pierwszy w Polsce pomnik wielkiego kompozytora. Obecnie znajduje się on w głębi parku. Teren udało się wykupić dopiero w 1928 roku za pieniądze zebrane podczas ogólnopolskiej kwesty (m.in. podczas organizowanych dobroczynnych koncertów).”

Założony w latach międzywojennych park jest – przynajmniej dla mnie – jednym z piękniejszych parków, które dane mi było odwiedzić. Może sprawia go klimat, czy świadomość że w miejscu tym przebywał kiedyś Fryderyk Chopin? Tego nie wiem, ale spacer przez otaczający skromną oficynkę (zwaną niekiedy „dworkiem Chopina”) park był w ostatnim dniu urlopu 2014 wielką przyjemnością. Wprost nie chciało się nam z niego wychodzić.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/100 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: nie, tylko tone mapping
lokalizacja: Zelazowa Wola (mazowieckie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.