Bazylika św. Wojciecha w Esztergom, Węgry

Data wykonania: 2015-06-07.

Węgrzy są przekonani, że mają najpiękniejszą bazylikę świata i że jest nią bazylika w Esztergom. Wg mnie można na ten temat dyskutować, ale na pewno nie można powiedzieć, że bazylika w Esztergom to nijaka budowla. Jest ona bowiem jedną z największych świątyń Europy.
W czasie wycieczki po Węgrzech udało nam się odwiedzić Esztergom i zobaczyć tę perełkę architektury.
Esztergom to najważniejsze miejsce dla węgierskiego katolicyzmu. Od zarania państwowości węgierskiej Esztergom stanowił centrum węgierskiego katolicyzmu. W roku 1000 odbył się w tej miejscowości chrzest Węgier. Do dzisiaj Esztergom jest siedzibą prymasa Węgier.
W Bazylice znajduje się ponadto skarbiec, w którym przechowywane są wielkiej wartości ornaty, kielichy, pierścienie, pastorały, monstrancje i inne sprzęty.
Sama bazylika pochodzi z XIX w. W bryłę bazyliki wbudowana została zabytkowa kaplica kaplica Tamása Bakócza. Pierwotnie kaplica była częścią zniszczonego w tym miejscu przez Tatarów innego kościoła, w którym po jednej z bitew modlił się polski król Stefan Batory. kaplica przechowana została w okresie panowania Tatarów rozebrana i podzielona na 1600 części. W czasie budowy dzisiejszej bazyliki kaplica ta została wbudowana w bryłę budowli.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 2 s, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Esztergom (Węgry)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.