Kadań – Rynek

Data wykonana: 2011-11-27


Kadan to miasto w zachodnich Czechach, leżace około 50 km na wschód od znanego uzdrowiska Karlove Vary.
Pierwszy dowód istnienia w średniowieczu miejscowości Kadaň pochodzi z przełomy Xi i XII wieku. W tym czasie przy brodzie na rzece Ohři powstała osada handlowa Kadan. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XII wieku osadę przejął szpitalnego zakon rycerski Joanitów, który przejął ją na mocy listu z dnia 23 kwietnia 1186 r. Z inicjatywy króla – Wacława I lub Przemysła II Otakara – Kadan została awansowana do rangi miasta królewskiego. Został zbudowany tu zamek królewski i klasztor franciszkański z koświołem Św. Michała. Joanici szpitalni utrzymali swoje prawa do parafii w nowym mieście i wybudowali kościół pw. Maryi Panny (obecnie św. Krzyża), przypisany później do dekanatu.
Podczas panowania króla, a później cesarza rzymskiego Karola IV (1346-1378) miasto przeżywało wielki rozkwit, do którego przyczyniły się też naprawy po wyniszczającym pożarze w 1362 r. Cesarz w 1366 nadał miastu prawo do całkowitej autonomii. Podczas swojego pierwszego pobytu w Kadani cesarz potwierdził Kadaňanům 29 maja 1367 prawo do odbywania corocznego targu w dzień Podwyższenia Krzyża Św. (14 września). Kiedy przebywał tu po raz drugi, pozwolił 8 września 1374 mieszkańcom miasta Kadań na zakładanie winnic wokół miasta, jak to mogli czynić mieszkańcy Pragi.Syn i następca Karola, Wacława IV (1378 – 1419) potwierdził nadane przez ojca przywileje i przekazał władzę sądowniczą miasta i powiatu oddał do jurysdykcji kadańskiego burgrabiego. Wiosną 1421 r. miasto zostało podbite przez mieszkańców Pragi i stało się częścią praskiego związku miast. Około 8 Września 1421 nastąpił atak na Kadan II dokonany przez wojska II wyprawy krzyżowej. Mieszkańcy Kadani bronili się mężnie, ale nie mogli oprzeć się sile wroga.
W drugiej połowie XV wieku zaznaczył się wpływ rodziny szlacheckiej Lobkowicz. W dniu 10 sierpnia 1469 został mianowany kapitanem kadańskim Jan Hasištejnský z Lobkowic, którzy od dnia 25 października 1469 stał się na prawie pięćdziesiąt lat panem całego miasta. Temu potężnemu wielmoży Kadań zawdzięcza budynki klasztoru franciszkanów, gdzie został on pochowany.

Jeśli chcesz zobaczyć więcej panoram wykonanych w pobliżu, obejrzyj wycieczkę wirtualną.

Technika:
aparat: Canon 500D
obiektyw: Falcon 8mm/F:3,5
ekspozycja: 8, 1/100 , ISO100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja
lokalizacja: Kadań (Republika Czeska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.