Wyspa Pag (Chorwacja) – spacer wirtualny

Data wykonania: 2015-08-17.

Miasto Pag to główne i jedyne miasto na wyspie o tej samej nazwie.
Choć miasteczko Pag nie zostało zbudowane przez Rzymian, a pochodzi z XV w, to jednak zbudowane zostało z \uwzględnieniem klasycznego rzymskiego schematu: główne ulice decumanus, biegnąca ze wschodu na zachód oraz cardo biegnące z północy na południe krzyżują się w miejscu zwanym forum. Dziś to miejsce to Glavni gradski trg (Głowny Rynek Miejski). To właśnie dokładnie na przecięciu decumanus i cardo ustawiłem aparat do tej panoramy.
Domy, kościoły budynki użyteczności publicznej zostały zbudowane w Pagu z białego kamienia, który zapewnia w mieście chłód w upalne dni. Także wąskie uliczki sprzyjają utrzymaniu cienia przez większość dnia, dzięki czemu gorące lata były i są dla mieszkańców mniej dokuczliwe.
Z białego kamienia zbudowane są również ulice.
Miasto Pag słynie z produkcji soli morskiej. W pobliżu miasta znajdują się poldery, na których odparowuje się wodę z wody morskiej otrzymując w ten sposób sól. Dzięki produkcji soli miasto było bardzo bogate już od średniowiecza, kiedy to cena soli i cena złota były sobie równe.
Od kilku wieków Pag słynie też z produkcji koronek. Koronki z Pagu, w przeciwieństwie inaczej niż w innych regionach, nie są wykonywane metodą szydełkowania. Do ich wykonywania używa się zwykłych igieł, a nie szydełka. Na Głównym Rynku Miejskim znajduje się muzeum koronek słynne na cały świat.
W mieście znajduje się kilka kościołów, najważniejszy to znajdująca się na Głównym Rynku Miejskim bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Są jeszcze inne kościoły (pw. Św. Franciszka, pw. Św. Andrzeja i pw. Św. Małgorzaty), nie wszystkie z nich są czynne. Czynny jest kościół przy klasztorze benedyktynek Św. Małgorzaty, który to klasztor odgrywa istotną rolę na Pagu, jest bowiem właścicielem ważnych nieruchomości. W kościele tym przechowywana jest od XV w. relikwia ciernia z korony cierniowej Chrystusa.
Miasto jest bardzo dobrze zachowane, posiada ciekawą architekturę i piękne położenie nad brzegiem zatoki. Jest jedną z większych atrakcji turystycznych Chorwacji.
Wyspa Pag połączona jest ze strony południowej mostem drogowym, a od północnej strony można dostać się na nią lub wydostać się z niej promem kursującym pomiędzy Žigljen i Prizną.
Sama wyspa przypomina pustynię: powierzchnia jej jest skalista i pozbawiona roślinności. Przyczyną tego są bardzo silne, zimne i słone wiatry zwane przez miejscowych 'bura’, którym nie jest w stanie oprzeć się prawie żadna roślinność. Jedyne uprawy znajdują siew pobliżu siedzib ludzkich, w miejscach osłoniętych przed burą.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/400 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Pag (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.