Wycieczka z Doliny Pięciu Stawów na Krzyżne

Data wykonania: 2014-06-27.

Przejście z Doliny Pięciu Stawów do Zakopanego możliwe jest kilkoma drogami.
W związku z informacjami o trudnych warunkach w pobliżu przełęczy Zawrat wybraliśmy przejście żółtym szlakiem spod Wielkiego Stawu na przełęcz Krzyżne i dalej Doliną Pańszczycą do Hali Gąsienicowej, skąd zamierzaliśmy zejść do Kuźnic. Wybierając tę trasę mieliśmy na uwadze stosunkowo małe doświadczenie we wspinaczce w trudnych warunkach (śnieg na zejściu z Zawratu) i fakt, że nie mieliśmy odpowiedniego do trudnych warunków sprzętu.
Żółty szlak na Krzyżne zaczyna się powyżej Wielkiego Stawu, na Niżnim Zagonie i prowadzi trawersem przez zbocza szczytów, przez które przechodzi szlak Orlej Perci. Przechodzi się tym szlakiem kolejno przez Wyżni Zagon, Niżnie Rzędy na stoku Koziego Wierchu i Buczynowej Strażnicy, przecina się Buczynową Dolinkę, przechodzi przez Suche aż do Źlebu pod Krzyżnem, przez który szlak w najbardziej stromym odcinku wspina się na przełęcz Krzyżne.
Przez większą długość trasy podziwiać można widoki na Dolinę Pięciu stawów oraz na Dolinę Roztoki, idzie się bowiem jednym ze zboczu tej doliny. W trakcie wędrówki podziwiać można Wielką Siklawę, którą słychać nawet wówczas, jak nie jest widoczna dla oczu. Abocza gór, po których przebiega szlak są strome i wraz z podchodzeniem na coraz wyższą wysokość przepastna Dolina Roztoki budzi w wędrowcu coraz to większy respekt. Znad gór otaczających Dolinę Pięciu stawów stopniowo wyłaniają się szczyty polskiej i słowackiej części Tatr Wysokich, w tym Rysy, Mięguszowiecki Szczyt,Gerlach, Ganok. Jak mówią doświadczeni turyści przełęcz Krzyżne to miejsce, skąd widać jedną z najpiękniejszych panoram Tatr.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/400 , ISO 100
typ: panoramy sferyczne
HDR: nie, tylko tone mapping
lokalizacja: Tatry Wysokie (małopolskie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.