Poreč, Chorwacja – wirtualna wycieczka po starym mieście

Data wykonania: 2015-08-22.

Poreč to jedno z miasteczek na półwyspie Istria, które swój dzisiejszy kształt zawdzięcza historycznej podległości potężnej kilkaset lat temu Wenecji. Jednak historia Poreča sięg jeszcze dalej, do czasów rzymskich. To z tych czasów pochodzi klasyczny układ uliczek starego miasta. z biegnącą ze wschodu na zachód ulicą Decumanes i przecinającą ją pod kątem prostym, a więc biegnącej z północy na południe ulicą Cardo. Na przecięciu Decumanes i Cardo znajdował się zwykle najważniejszy plac miasta, na którym umieszczano zazwyczaj świątynię i najważniejsze urzędy i siedziby namiestników rzymskich. W Poreču taki plac się zachował, choć nie jest on tak ważnym punktem miasteczka, jak to ma miejsce w przypadku innych chorwackich miasteczek z historią sięgającą czasów rzymskich.
Charakterystyczna, bo niewątpliwie posiadająca włoski styl jest architektura miasteczka. Urokliwe są wąskie uliczki, brukowane białym, charakterystycznym dla tamtego regionu kamieniem. W cieniu majestatycznych budynków zbudowanych przy tych uliczkach przebywający tam ludzie od wieków znajdowali wytchnienie i chłód, nawet w najbardziej gorących dniach lata.
Jednym z najznamienitszych zabytków Poreča jest bazylika Eufrazjana. Budowla ta zbudowana jest na miejscu domów Rzymian i w jej pobliżu, a nawet pod posadzką nawy głównej, zobaczyć można oryginalne rzymskie mozaiki, pochodzące z początków pierwszego tysiąclecia po Chrystusie.
Mam nadzieję, ze tych kilka panoram, składających się na tę wirtualną wycieczkę choć trochę przybliży atmosferę Poreča tym, którzy w nim jeszcze nie byli, a tym, którzy już widzieli to miasteczko na własne oczy, pozwoli zanurzyć się we wspomnieniach z pobytu w pokazanych na panoramach miejscach.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/200 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Poreč (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.