Motovun Chorwacja/Croatia – wycieczka wirtualna

Data wykonania: 2016-07-15.

Piękny Motovun jest kolejnym kamiennym miasteczkiem, które odzwiedziliśy w jednym z urlopowych dni. Leży na południowej krawędzi doliny rzeki Mirnej (277 m n.p.m.), ok. 20 km na północny zachód od Pazina. Usytowany jest on malowniczo na szczytach kilku wzniesień. W jego zachowanych do dziś w doskonałym stanie murach można znaleźć wiele śladów historii.
Motovun powstał prawdopodobnie w miejscu rzymskiego obozu wojskowego na terenie dawnej osady iliryjskim. W 1278 roku został zajęty przez Republikę Wenecji, która władała nim aż po wiek XIX. W średniowieczu Motovun był centrum komunikacyjnym dla całej Istrii.
Najstarsza część miasta znajduje się na samym szczycie wzniesienia, a otaczające ją mury obronne pochodzą z XIII–XIV w. Wiele domów na starym mieście zachowało renesansowe i barokowe zdobienia. Poniżej usytuowane są nieco młodsze osiedla, które również otoczone zostały fortyfikacjami (ich budowę zakończono w XVII w.).
Centrum Starego Miasta stanowi obszerny rynek – Trg Andrea Antico, nazwany tak na cześć pochodzącego stąd tego „człowieka renesansu” (był m.in. kompozytorem i grafikiem). Uwagę przyciąga barokowa żółta fasada pochodzącego z roku 1600 kościoła św. Stefana (sv. Stjepana). Cały kościół charakteryzuje się przewagą cech stylu renesansowego. Obok stoi wysoka dzwonnica z XIII w. zwieńczona blankami. Obok widoczny jest pałac-kasztel z XVI–XIX w. Oprócz kościoła warto zwrócić uwagę na renesansową loggię z XVII w. oraz bramę wejściową, w której wyeksponowano stare płyty kamienne, z wizerunkami m.in. weneckiego lwa.
Domy są w większości zbudowane z kamienia, kamieniem brukowane są również ulice. Zachowały się prawie w całości mury miejskie stanowiące element fortyfikacji. Wzdłuż murów prowadzi ścieżka, z której można podziwiać panoramę okolicy.
Motovun od dawna słynie z lokalnego wina (Motovunski Teran i Malvazija) oraz z wyjątkowej obfitości trufli w okolicznych lasach. Sezon na trufle trwa od października do stycznia, a do zbierania używa się specjalnie wyszkolonych psów, które wygrzebują grzyby spod ziemi.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:8, 1/200, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Motovun (Chorwacja)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.