Generalnie zdjęcia składowe do panoramy można wykonać przy pomocy większości z dostępnych aparatów fotograficznych.
Aparat należy zaopatrzyć w dodatkowe elementy pomagające utrzymywać go podczas wykonywania zdjęć w odpowiednim położeniu i obracać nim w wymagany sposób.
Aparat może być dowolny, jednak dla osiągnięcia najlepszych technicznie wyników należy używać aparatów umożliwiających osiąganie wysokiej klasy obrazów.
Jeśli chodzi o aparat fotograficzny zalecane jest:
- używania aparatu z wymienną optyką – do niedawna zalecane było używanie lustrzanek, obecnie wymagania są spełniane przez lustrzanki i tzw. bezlusterkowce.
- używania aparatu pozwalającego na stosowanie w pełni manualnych ustawień: dotyczy to ekspozycji, balansu bieli, czułości,
- używania aparatów z możliwie dużą fizycznie matrycą (nie zaleca się używania aparatów kompaktowych lub miniaturowych), co zapewni uzyskiwanie zdjęć składowych bez zauważalnego szumu i z dużą rozdzielczością.
Dodatkowy sprzęt używany przez osoby wykonujące panoramy to statywy oraz specjalne adaptery do mocowania oraz obracania aparatu. tj. tzw. głowice panoramiczne i rotatory.
Ponadto używane są tzw. wężyki spustowe (obecnie to urządzenia elektryczne lub elektroniczne) lub wyzwalacze zdalne (radiowe, podczerwień).