Dom urodzenia Fryderyka Chopina
Na stronie www.warsawtour.pl można przeczytać między innymi:
Fryderyk Chopin urodził się w majątku hrabiów Skarbków w Żelazowej Woli, gdzie jego ojciec był guwernerem, a matka spokrewniona ze Skarbkami, pomagała im prowadzić gospodarstwo.
Chopinowie mieszkali w oficynie obok dworu. Kiedy Fryderyk miał siedem miesięcy, rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy.
Według jednej z hipotez, drewniany dwór Skarbków spłonął. Pod koniec XIX wieku na terenie dawnego majątku znajdowała się tylko zrujnowana oficyna. W 1894 roku, dzięki osobistemu wstawiennictwu Milija Bałakiriewa (rosyjskiego pianisty i wielbiciela Chopina) u cara, przed oficyną stanął pierwszy w Polsce pomnik wielkiego kompozytora. Obecnie znajduje się on w głębi parku. Teren udało się wykupić dopiero w 1928 roku za pieniądze zebrane podczas ogólnopolskiej kwesty (m.in. podczas organizowanych dobroczynnych koncertów)."
Założony w latach miedzywojennych park jest - przynajmniej dla mnie - jednym z piękniejszych parków, które dane mi było odwiedzić. Możę sprawia go klimat, czy świadomość że w miejscu tym przebywał kiedyś Fryderyk Chopin? Tego nie wiem, ale spacer przez otaczający skromną oficynkę (zwaną niekiedy "dworkiem Chopina" park był w ostatnim dniu urlopu 2014 wielką przyjemnością. Wprost nie chciało się nam z niego wychodzić.
Fryderyk Chopin urodził się w majątku hrabiów Skarbków w Żelazowej Woli, gdzie jego ojciec był guwernerem, a matka spokrewniona ze Skarbkami, pomagała im prowadzić gospodarstwo.
Chopinowie mieszkali w oficynie obok dworu. Kiedy Fryderyk miał siedem miesięcy, rodzina przeniosła się na stałe do Warszawy.
Według jednej z hipotez, drewniany dwór Skarbków spłonął. Pod koniec XIX wieku na terenie dawnego majątku znajdowała się tylko zrujnowana oficyna. W 1894 roku, dzięki osobistemu wstawiennictwu Milija Bałakiriewa (rosyjskiego pianisty i wielbiciela Chopina) u cara, przed oficyną stanął pierwszy w Polsce pomnik wielkiego kompozytora. Obecnie znajduje się on w głębi parku. Teren udało się wykupić dopiero w 1928 roku za pieniądze zebrane podczas ogólnopolskiej kwesty (m.in. podczas organizowanych dobroczynnych koncertów)."
Założony w latach miedzywojennych park jest - przynajmniej dla mnie - jednym z piękniejszych parków, które dane mi było odwiedzić. Możę sprawia go klimat, czy świadomość że w miejscu tym przebywał kiedyś Fryderyk Chopin? Tego nie wiem, ale spacer przez otaczający skromną oficynkę (zwaną niekiedy "dworkiem Chopina" park był w ostatnim dniu urlopu 2014 wielką przyjemnością. Wprost nie chciało się nam z niego wychodzić.
Autor: Z. Pilip
Specyfikacja techniczna
| Aparat: | Canon 550D |
|---|---|
| Obiektyw: | Sigma 8 mm/F:3,5 |
| ISO: | 100 |
| Przysłona: | 5,6 |
| Migawka: | 1/100 |
| HDR: | nie, tylko tone mapping |