Ratusz w Bielsku-Białej

Data wykonania: 2010-05-15.

Ratusz w Bielsku – Białej budowany był w latach 1895-1897. Powstawał w stylu neorenesansowym według projektu Emanuela Rosta na zlecenie Komunalnej Kasy Oszczędności i Rady Miejskiej Białej. Inspiracją dla projektanta był Pałac Sprawiedliwości w Wiedniu. Wcześniej na miejscu Ratusza znajdował się Targ Bydlęcy, gdzie handlowano zwierzętami gospodarskimi, stąd dawna nazwa Placu Ratuszowego – Plac Świński. Kolejną jego nazwą był Plac Straży Ogniowej, gdyż od 1891 znajdował się tam zaprojektowany i wybudowany przez firmę Karola Korna, budynek straży pożarnej. Przy placu mieściła się także fabryka sukna Franciszka Vogta, w której obecnie znajdują się biura Urzędu Miejskiego.
Początkowo Ratusz był siedzibą Komunalnej Kasy Oszczędności, następnie magistratu i rady Miasta Bielska, które przeniosły się tam ze starego Ratusza, mieszczącego się przy placu Józefa (obecnie jest to Plac Wojska Polskiego). W Ratuszu mieściła się także siedziba straży miejskiej. Wykorzystywała ona suterenę, w której urządzono areszt.
W Ratuszu mieściło się muzeum miejskie, które założył profesor gimnazjum – Erwin Hanslik. Trzy pokoje muzeum były otwarte dla zwiedzających w niedziele i święta. Inny ratuszowy pokój należał do Towarzystwa Obywatelskiego, a na poddaszu mieszkali urzędnicy.

W/w informacje cytowane sąze strony http://www.region.beskidia.pl.

Technika:
aparat: Canon 500D
obiektyw: Falcon 8mm/3,5
ekspozycja: F:8, 1/250, ISO100
typ: panorama sferyczna
HDR: nie
lokalizacja: Bielsko-Biała (śląskie)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.