Wycieczka do „Chatki Puchatka”

Data wykonania: 2014-06-07.

Z Przełęczy Wyżniej prowadzi najkrótsza droga na grzbiet Połoniny Wetlińskiej, do miejsca w którym znajduje się jedyne na tej Połoninie schronisko, Chatka Puchatka.
Wyruszamy z parkingu na Przełęczy Wyżniej i wspinamy się żółtym szlakiem do tzw. Końskiej Drogi, gdzie szlak ten krzyżuje się z czarnym szlakiem prowadzącym do Górnej Wetlinki i skąd rozpoczyna się zielny szlak, prowadzący na grań Połoniny Wetlińskiej. Po początkowym marszu przez las, w czasie którego niewiele można zobaczyć poza typowymi leśnymi widokami i drogą służącą jeszcze przed II Wojną Światową do zwożenia siana z połoniny, dochodzimy w końcu na stok Połoniny, z którego ponad szczytami drzew można zobaczyć masyw Wielkiej i Małej Rawki oraz szczyty Połoniny Wetlińskiej. Połonina Caryńska, choć położona najbliżej, schowana jest za zboczem, po którym się wspinamy. Z każdym metrem pokonywanej wysokości rozpościera się coraz więcej widoków. Wreszcie ukazuje się dumny szczyt Połoniny Caryńskiej a na grani, do której zmierzamy zobaczyć można budynek schroniska.
Z grani połoniny Wetlińskiej, w pobliżu schroniska, rozpościerają się piękne widoki na wszystkie strony. Paradoksalnie schronisko, stanowiące tutaj jedyną i przez wszystkich oczekiwaną atrakcję i znajdujące się w jego pobliżu urządzenia stacji meteorologicznej zakłócają ten uroczy krajobraz. Zwłaszcza dotyczy to samego schroniska i budynków mu towarzyszących, które są przykładem przypadkowości i braku dbałości o szczegóły. Ale nie jest to w zasadzie żaden wyjątek, podobny koloryt ma wiele miejsc w naszych górach. Ogólnie jednak ilość pięknych elementów w otoczeniu zaciera niemiłe wrażenia spowodowane rozgardiaszem i chaosem architektonicznym schroniska i budynków pomocniczych.

Jeœżeli chcesz zobaczyć więcej panoram wykonanych w pobliżu, obejrzyj wycieczkę wirtualną.

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1/500 , ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: nie, tylko tone mapping
lokalizacja: Brzegi Górne (podkarpackie)

1 Komentarz:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.