Jaki sprzęt jest niezbędny do wykonywania panoram?

Generalnie zdjęcia składowe do panoramy można wykonać przy pomocy większości z dostępnych aparatów fotograficznych.

Aparat należy zaopatrzyć w dodatkowe elementy pomagające utrzymywać go podczas wykonywania zdjęć w odpowiednim położeniu i obracać nim w wymagany sposób.

Aparat może być dowolny, jednak dla osiągnięcia najlepszych technicznie wyników należy używać aparatów umożliwiających osiąganie wysokiej klasy obrazów.

Jeśli chodzi o aparat fotograficzny zalecane jest:

  • używania aparatu z wymienną optyką – do niedawna zalecane było używanie lustrzanek, obecnie wymagania są spełniane przez lustrzanki i tzw. bezlusterkowce.
  • używania aparatu pozwalającego na stosowanie w pełni manualnych ustawień: dotyczy to ekspozycji, balansu bieli, czułości,
  • używania aparatów z możliwie dużą fizycznie matrycą (nie zaleca się używania aparatów kompaktowych lub miniaturowych), co zapewni uzyskiwanie zdjęć składowych bez zauważalnego szumu i z dużą rozdzielczością.

Dodatkowy sprzęt używany przez osoby wykonujące panoramy to statywy oraz specjalne adaptery do mocowania oraz obracania aparatu. tj. tzw. głowice panoramiczne i rotatory.

Ponadto używane są tzw. wężyki spustowe (obecnie to urządzenia elektryczne lub elektroniczne) lub wyzwalacze zdalne (radiowe, podczerwień).

 

2 Comments:

  1. Warto także wspomnieć, że te statywy wykonane z tworzywa należy omijać – takie bardzo szybko się rozpadają http://www.open-youweb.com/tani-statyw-do-aparatu-fotograficznego-i-kamery-opinia/ przez co nie warto ich kupować bo po prostu się nie opłaca. Najlepiej wybrać właśnie coś lepszego i sprawdzonego, trochę dołożyć ale mieć dobry na lata.

    • Tworzywo tworzywu nierówne.
      Ostatnio używam statywu z włókna węglowego firmy Triopo. Jest droższy od aluminiowego, ale za to nieco lżejszy. przy tym wystarczająco stabilny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.