Grožnjan/Grisignana, Istria, Chorwacja
Odtwarzacz:
Kliknij
| Kliknij na zdjęciu i pociągnij w dowolnym kierunku. Powiększanie/pomniejszanie = "Shift"/"Ctrl" lub kółko myszy

Lokalizacja: Grožnjan, Chorwacja

Można zmienić typ mapy i powiększenie

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8mm/F:3,5
ekspozycja: F:16, 1/60, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Grožnjan (Chorwacja)
Grožnjan to położone na wzgórzu, na uboczu głównej drogi ufortyfikowane miasteczko, pochodzące z okresu weneckiego. Znajdowało się w pobliżu kilku, obecnie nieczynnych kopalń odkrywkowych kamienia istryjskiego. Mówi się, że część Wenecji został zbudowany z kamienia wydobytego z lokalnych kamieniołomów. Grožnjan nazywany był "zamkiem", gdyż był otoczony murami obronnymi z dwoma bramami zwanymi Porta Maggiore z mostem zwodzonym i kapitan Pietro Dolfin.
Grožnjan był ważnym prehistorycznym fortem, a później fortecą rzymską. Już w 1100 roku pojawiły się wieści o tym ośrodku zwanym Grisiniana Castrum. Sto lat później będzie częścią dominium Pietrapelosa, w którym pozostawał aż do 1339 roku, do śmierci Petera Pietrapelosa. Z
Grožnjan po wielu perypetiach, przeszedł w XIV wieku pod panowaniem Republiki Weneckiej. Wenecja sprawowowała władzę nad Grožnjanem (Grisignana) od 1358 aż do 1797 roku. W roku 1359 Dolfin przeniósł swoją oficjalną rezydencję z Umag w Grožnjanu. W latach między 1360 i 1367 miasto zostało otoczone mocnymi murami i wybudowano Pałac Książęcy. Około 1445 roku, mury miejskie zostały wzmocnione, aby móc stawić opór Turkom. Po pladze 1630 obszar Grožnjanu został prawie wyludniony. W celu ożywienia Wenecja przeniósła tam rodziny weneckie, pojawili się Chorwaci i Słowianie. Po roku 1797, w następstwie Traktatu z Campo Formio Grožnjan przekazany został cesarstwu austriackiemu, w którym pozostawał aż do roku 1803. W 1803 Grožnjan zostało zajęte przez Francuzów; a w 1805 roku, na podstawie decyzji Napoleona, Grožnjan przeszedł pod władzę napoleońskiego Królestwa Włoch. Po klęsce Napoleona w 1813 roku i upadku Królestwa Włoch wrócił pod panowanie austriackie.
Grožnjan był ośrodkiem irredenty w Istria Habsburga i obchodzone na publikację Istrii w Królestwie Włoch w 1918 roku miasto było częścią dzielnicy Buje, w dzielnicy Poreč, który jest częścią prowincji Istrii.
Po drugiej wojnie światowej Grožnjanie został włączony w obszar "B" Wolnego Terytorium Triestu, a następnie włączony w granice komunistycznej Jugosłąwii.
W 1991 Grožnjan została przyłączona do Chorwacji, która dziś jest nadal częścią.
O miasteczku preczytaliśmy będąc już na Istrii i w jeden z mniej słonecznych dni wybraliśy siętam na wycieczkę, by sprawdzić, czy rzeczywiście jest tam tak, jak opisane to zostało na różnych stronach internetowych. miasteczko nie zawiodło naszych oczekiwań. W każdym ujego miejscu czuje się niezwykłą atmosferę, do której na pewno dobrze pssują liczne galerie i sklepiki różnego rodzaju artystów sprzedających swoje dzieła. 

Statystyka generowana przez Reggi-Stat - www.reggi.pl