Kaplica Kazimierzowska w Katedrze Wileńskiej

Data wykonania: 2014-07-29.

Jedną z ciekawszych części katedry św. Stanisława w Wilnie jest Kaplica św. Kazimierza. To zbudowana w stylu wczesnego baroku kaplica, zaprojektowana przez Matteo Castelliego, powstała w latach 1623-1636. Castelli rozpoczął jej budowę, a po roku 1632 przejął ją i dokończył Constantin Tencalla. Kaplica poświęcona jest świętemu Kazimierzowi (1458-1484), którego relikwie złożone są w tej kaplicy.
Kaplica Kazimierzowska podobno wzorowana była na Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu, jest jednak dwukrotnie większa od pierwowzoru. Zbudowana jest na planie kwadratu, nakrytego okrągłą kopułą. Pierwotnie znajdujący się w kaplicy srebrny ołtarz został zrabowany przez wojska rosyjskie w 1655. W ołtarzu umieszczony jest obraz przedstawiający świętego Kazimierza z trzema rękoma. Według legendy spowodowane jest to tym, że malarz próbował zamalować jedną z rąk i malując ją w innym miejscu zmienić wizerunek świętego. Jednak nie udało się to, ponieważ zamalowywana ręka wciąż pozostawała widoczna.
Całość kaplicy zdobią freski Michelangela Palloniego. W kaplicy ponadto odnaleźć można posrebrzane figury Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka, Jana Olbrachta, Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta Starego, Zygmunta II Augusta i św. Kazimierza.
W podziemiach tej kaplicy zostali pochowani:
Aleksander Jagiellończyk,
Elżbieta Habsburżanka, żona Zygmunta Augusta,
Barbara Radziwiłłówna, żona Zygmunta Augusta
oraz
serce Władysława IV Wazy.

(opis stworzony na podstawie informacji zamieszczonych na stronie < a href='http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_%C5%9Bw._Kazimierza_w_katedrze_wile%C5%84skiej'> http://pl.wikipedia.org/wiki/Kaplica_%C5%9Bw._Kazimierza_w_katedrze_wile%C5%84skiej).

Technika:
aparat: Canon 550D
obiektyw: Sigma 8 mm/F:3,5
ekspozycja: F:5,6, 1,3 s, ISO 100
typ: panorama sferyczna
HDR: tak, fuzja + tone mapping
lokalizacja: Wilno (Litwa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.